KLAUZULA INFORMACYJNA o RODO
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1) – dalej RODO, "CAYENNE" Monika Kędziora informuje, iż:
Katalog
W Polsce od wieków niekwestionowanym numerem jeden wśród przypraw jest pieprz czarny ex aequo z solą białą. Dodajemy je do wszystkiego – do zup, mięs, sosów, ryb, a nawet do niektórych deserów. Jednak świat kulinariów nie kończy się na czarnym pieprzu i białej soli – ma nam znacznie więcej do zaoferowania.
Poznałeś już pieprz cytrynowy, który idealnie pasuje do ryb? Albo ten piekielnie ostry pieprz cayenne, który dodany do dań jednogarnkowych idealnie podkreśla ich smak? Podobnie jest z solą – potrawy z dodatkiem różowej soli himalajskiej nie tylko zyskują na smaku, ale także na właściwościach zdrowotnych. Świat tych dwóch przypraw jest niebywale bogaty, a każda lekka zmiana w bazowym produkcie daje zupełnie nowy smak, przez co znane Ci dotąd potrawy możesz ciągle odkrywać na nowo.
Cała tajemnica tej przyprawy zawiera się w jej zbiorach. Niewiele osób wie, ale pieprz biały zbiera się z tego samego krzaczka co pieprz czarny.
Czarny pieprz znany jest od starożytności, kiedy to był cennym towarem handlowym. Jego wyjątkowo wyrazisty i intensywny smak zna każdy mieszkaniec naszego globu.
W teorii pieprz czerwony nie ma nic wspólnego z pieprzem czarnym, białym lub zielonym. Tradycyjny pieprz pochodzi z miasta Malabar, położonego w Indiach. Tymczasem pieprz czerwony wywodzi się z Ameryki Południowej i produkuje się go głównie z owoców dwóch drzew: pieprzowca brazylijskiego i peruwiańskiego.
Sól himalajska różowa gruba to jeden z nielicznych produktów na ziemi, który można śmiało uznać za wolny od jakichkolwiek toksyn. Nic dziwnego skoro liczy ona 250 mln lat, czyli pochodzi z czasów, gdy Ziemia nie była niczym właściwie skażona. Współcześnie sól himalajska okazuje się najczystszą i najzdrowszą solą, jaką można stosować w celach spożywczych i...
Ta kompozycja to mieszanina ziaren pieprzu o czterech kolorach: czarnym, zielonym, czerwonym i białym.
Biały pieprz dzięki swojemu intensywnemu zapachowi świetnie sprawdza się jako bazowa przyprawa zup i kremów. Żurek, czy barszcz biały z odrobiną tego dodatku smakuje wyśmienicie. Kremowa zupa na bazie śmietany ze szczyptą pieprzu na długo pozostawia swój czarujący, przyjemnie piekący posmak na ustach.
Ze względu na swoją łagodność, pieprz zielony może znaleźć zastosowanie w wielu potrawach, które przygotowujesz w swojej kuchni. Przede wszystkim znakomicie nadaje się do różnego rodzaju mięsa, a także ryb, serów czy przekąsek z twarogu, warzyw, zup i sosów
Świeżo zmielone ziarna czarnego pieprzu są niezastąpionym dodatkiem do większości znanych nam dań. Kilka szczypt tej przyprawy pobudzi Cię do odkrywania nowych zakamarków kubków smakowych. Dodanie odrobiny czarnego pieprzu do zup, czy dań mięsnych rozbudzi apetyt, a Twoi goście będą wychwalali Twoją kuchnię pod niebiosa.
Pieprz syczuański jest kluczowym składnikiem wielu słynnych dań dla tego regionu Chin. Jedną z najbardziej znanych są kurczak i kaczka po syczuańsku. Znakomicie komponuje się on także z innymi przyprawami, takimi jak imbir oraz cynamon.
Choć ten dodatek ma zupełnie inny smak niż popularny pieprz czarny, bardzo często stosowany jest wymiennie. Sprawdzi się, jako przyprawa do grillowanego mięsa czy warzyw, ale pieprz cayenne podkreśli przede wszystkich smak owoców morza, delikatnych dressingów i dobrej jakości mięs. Jego magiczne zastosowanie poczujesz też dodając odrobinę pieprzu do...
Nasz pieprz ziołowy świetnie współgra z tradycyjnymi potrawami, często goszczącymi na Twoim stole: flaków, bigosu, gulaszu oraz innych dań mięsnych i duszonych. Dodatkowo możesz nim przyprawiać potrawy z grzybami, zupy, sosy, salsę oraz dipy.
Pieprz cytrynowy jest mieszanką naturalnych przypraw. Idealnie dobrane proporcje: skórki cytrynowej, pieprzu czarnego, trawy cytrynowej, kolendry, kurkumy i czosnku nadają wyraziście pikantny, a zarazem orzeźwiający charakter.