KLAUZULA INFORMACYJNA o RODO
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1) – dalej RODO, "CAYENNE" Monika Kędziora informuje, iż:
Katalog
Orzechy w diecie człowieka swoje miejsce znalazły tysiące lat temu – nic w tym dziwnego, w końcu oprócz doskonałego smaku mają też wiele prozdrowotnych zastosowań. Jednak to właśnie przez swój doskonały smak zdobyły taką popularność. I choć w różnych zakątkach świata, różne orzechy są na podium w ilości zjadanych, tak ogólnie można przyjąć, że zjadamy kilkaset tysięcy ton orzechów rocznie!
Spotkasz tutaj znane i lubiane przez wszystkich orzechy włoskie i laskowe, ale niektóre produkty na pewno Cię zaskoczą – znasz orzeszki macadamia albo pecan? Są doskonałe w smaku i zupełnie inne od znanej Ci dotąd orzeszkowej rodziny, na pewno będziesz zachwycony!
Orzechy laskowe znane są ze swojego niepowtarzalnego, słodkiego smaku. Nic dziwnego, że są tak chętnie dodawane do ciast, ciasteczek, kremów i wszelkiego rodzaju deserów. Same w sobie będą też świetną przekąską.
Orzechy arachidowe, inaczej nazywane orzeszkami ziemnymi lub fistaszkami, pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie były uprawiane już dwa tysiące lat przed naszą erą. Do Europy trafiły w XVI wieku. Doceniane są nie tylko ze względu na swoje walory smakowe, ale również ze względu na właściwości zdrowotne.
Orzechy brazylijskie to wcale nie orzechy, ale nasiona znajdujące się w kulistych i dość twardych owocach drzewa nazywanego orzesznicą, która rośnie głównie w dorzeczach Amazonki.
Orzechy pecan znajdują szerokie zastosowanie kulinarne, szczególnie jako dodatek do ciast, ciasteczek, lodów i wszelkiej maści deserów. Na ich bazie przygotowuje się m.in. słynne pralinki orleańskie oraz ciasto pekanowe. Mogą też być doskonałą przekąską, spożywaną na surowo lub w formie suszonej, a nawet kandyzowanej.
Cechą charakterystyczną orzechów macadamia jest ich specyficzny delikatnie maślany smak, który doskonale komponuje się z różnego rodzaju słodkimi wyrobami. Nic dziwnego, że orzechy wykorzystywane są jako składnik mas i kremów. Okażą się one też doskonałym elementem dekoracyjnym, na przykład tortów.
Orzechy laskowe można z powodzeniem łączyć nie tylko z potrawami słodkimi, ale również słonymi i pikantnymi. Sprawdzą się zatem nie tylko do ciast i deserów, ale również do przygotowywania sałatek, dań mięsnych czy potraw na bazie makaronu. Orzechy laskowe są też jednym ze składników kutii. Można też z nich przygotowywać wyśmienitą nalewkę, zwaną...
Orzechy włoskie możemy stosować w kuchni w różnej formie – mielonej, podprażanej lub kruszonej. Będą doskonałym dodatkiem do ciast i deserów, jak również przełamią smak potraw słonych i kwaśnych – od sałatek i surówek, przez makarony i dipy, aż po dania mięsne i rybne kończąc.
Pinole najczęściej goszczą w polskich domach jako słona przekąska. Jednak ich zastosowanie jest znacznie szersze i bogatsze. Bez nich kuchnia włoska nie miałaby tak doskonałego smaku i aromatu. Orzeszki są podstawowym składem prawdziwego włoskiego pesto. Jeśli lubisz kulinarne eksperymenty możesz dodać odrobinę pinoli do jagnięciny, a przegryzane z serami...
Nerkowce znakomicie sprawdzają się jako samodzielna przekąska. Dodają energii i pozwalają lepiej się skupić. Mogą także stać się ciekawym dodatkiem do musli, a także słodkich wypieków.