KLAUZULA INFORMACYJNA o RODO
Zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.04.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. U. UE. L. z 2016 r. Nr 119, str. 1) – dalej RODO, "CAYENNE" Monika Kędziora informuje, iż:
Aby przyrządzić spaghetti aglio olio wystarczy posiadać makaron, oliwę,...
Papryka najlepiej będzie się komponować z mięsem, rybami, gulaszami i...
Mówi się, że najlepszymi narzędziami są te, które można wykorzystać w...
Nowy produkt
Cynamon to jedna z najstarszych przypraw, o której wzmianki pojawiają się już w Biblii. Do Europy trafił w XVI w. i do dzisiaj króluje w kuchni niemal każdego kraju, stając się wyśmienitym dodatkiem do dań słodkich, jak i słonych.
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności:
Cynamon to jedna z najstarszych przypraw, o której wzmianki pojawiają się już w Biblii. Do Europy trafił w XVI w. i do dzisiaj króluje w kuchni niemal każdego kraju, stając się wyśmienitym dodatkiem do dań słodkich, jak i słonych.
Niezwykły aromat
Charakterystyczną cechą cynamonu jest jego niezwykle przyjemny dla zmysłów korzenny aromat oraz intensywny smak. Przyprawę pozyskuje się z kory drzewa cynamonowego, z której produkowane są również popularne laski cynamonu. Cynamon ma nie tylko nieocenione walory smakowe, ale również wykazuje wiele korzystnych dla zdrowia właściwości, m.in. chroni przed zawałem serca, przyspiesza przemianę materii i wspomaga pracę układu pokarmowego.
Cynamon – król ciast i deserów
Cynamon jest niezaprzeczalnym „hitem” jako dodatek do ciast i deserów. Dzięki niemu słodkie specjały stają się niezwykle aromatyczne i niepowtarzalne w smaku. Przyprawę możemy dodać m.in. do szarlotki, piernika, naleśników, muffinek i wszelkiej maści przetworów, na przykład śliwkowych powideł czy gruszek w syropie. Cynamon podkreśli też smak wieprzowiny, jagnięciny i wołowiny. Można go bez obaw łączyć z kolendrą i goździkami.
Kraj pochodzenia: Indonezja
*ogólnodostępne źródła informacji:Wikipedia
W związku z wykorzystywaniem na terenie zakładu gorczycy, selera, mąki pszennej (gluten), składników mleka i jaj w proszku, orzechów, migdałów, sezamu, soi, produkt może zawierać śladowe ich ilości.